Gabinet Alergologiczny

czynny:
poniedziałki 16.30-19.00
czwartki 16.30-19.00

adres:
ul. Lewicka 4 (wejście od ul. Falęckiej - wjazd w ulicę Falęcką jest pod budynkiem Madalińskiego 39/43)

telefon: (022) 646 71 01 lub (022) 646 87 93
w godzinach przyjęć

kom. 0601 80 20 88
w dni powszednie

wizyty po uprzednim umówieniu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecenia dla osób uczulonych

  1. Mieszkać w schludnym (wilgotność 40 - 50%), suchym i wietrzonym mieszkaniu, z dala od zanieczyszczeń przemysłowych i dużych arterii komunikacyjnych oraz z dala od łąk i pól uprawnych, najlepiej przy lesie iglastym, nad jeziorem lub morzem. W domu nie może być zwierząt futerkowych i ptaków.

  2. W mieszkaniu umeblowanie powinno być proste, bez mebli tapicerowanych, książki schowane w zamykanych półkach. Unikać mieszkaniowych rezerwuarów kurzu tj. wykładzin podłogowych, dywanów, zasłon i kotar.

  3. Ubrania często prać, chować w szafach, a najlepiej w dobrze wietrzonych "pokojach garderobach".

  4. Zaopatrzyć sypialnię w filtr powietrza, a w przypadku uczulenia na pyłki kwitnących roślin zainstalować w mieszkaniu klimatyzację.

  5. Pomieszczenia odkurzać często, nowoczesnym sprzętem z filtrem HEPA lub płaszczem wodnym, lub zainstalować system centralnego wyciągu, który odprowadza zasysane powietrze na zewnątrz domu.

  6. Spoczynek nocny odbywać na obitej skórą kozetce lub w łóżku zaopatrzonym w materac z gąbki, który w prosty sposób można wyjąć i wytrzepać, odkurzyć czy wystawić na dwór, gdy temperatura na zewnątrz sięga minus 20° C, lub w porze letniej na gorące słońce. Materac często wietrzyć i odkurzać.

  7. Kołdra i poduszka powinny być zrobione z tworzywa, które umożliwia ich pranie. Jeżeli są zrobione ze sztucznego tworzywa, trzeba je prać często, nawet jeden raz w miesiącu, gdyż sztuczne tworzywa znacznie szybciej gromadzą drobiny kurzu.

  8. Pościel zmieniać często, co tydzień. Pod prześcieradłem można położyć gruby koc, który musi być często prany. Można stosować specjalne powłoki (np. Alercocover lub Alertec), które nie przepuszczają alergenów z materacy.

  9. Odżywiać się naturalnie, produktami bez konserwantów, nie spożywanych w nadmiarze. Dietę urozmaicić, unikać diet jednoproduktowych.

  10. Wakacje letnie planować nad morzem, jeziorem wśród lasów iglastych, w miejscach uprzednio sprawdzonych. Stronić od wiejskich środowisk, pól uprawnych i górskich dolin.
  11. opracował: prof. Bolesław Samoliński

 

 

 

prof. Bolesław Samoliński

strona główna    oferta    cennik    dla pacjentów    webdesign studio załoga